تاريخ : ۹۱/۰۵/۰۵ | 23:35 | نویسنده : آشنا

المپیک سی ا م در راه است و کاروان ورزشی کشورما هم در قالب تیم 52 نفره عازم این رقابتها هستند . به واقع جای خالی ورزش های تیمی از جمله هندبال در آن حس می شود. هندبال ما تا به امروزدر 29 دوره قبلی سابقه حضور در المپیک را نداشته و تنها در رشته های تیمی بسکتبال و فوتبال این تجربه را داشته اند.مسابقات المپیک لندن در رشته هندبال در دو بخش آقایان و بانوان طی

روز های  7/5/91 لغایت 22/5/91 انجام خواهد شد جالب اینکه در این دوره در هر دو بخش 12 تیم مجوز حضور در المپیک را دریافت کرده اند.

هندبال برای اولین بار در المپیک 1936 برلین در بین ورزشهای المپیکی جایی برای خود دست و پا نمود و جالب اینکه زمین چمن ورزشگاه المپیک برلین شاهد حضور6  تیم از سراسر جهان در این رشته بود که در نهایت آلمان و اتریش با برتری مقابل حریفان خود فینال را در همین زمین و در حضور بیش از 100 هزار نفر تماشاگر برگزار کردند که برتری 10 بر 6 آلمان میزبان ،قهرمانی این تیم را در پی داشت و تیم سوییس هم سوم شد.نکته جالب اینکه هندبال تازه وارد المپیکی با 11 بازیکن و با سبک و سیاق فوتبال انجام شد.

اما هندبال طی حضور دوباره خود به سال 1972 مونیخ در مسابقات المپیک شرکت کرد که تلاش ویلی دائوم نایب رئیس کمیته ملی المپیک آلمان باعث این شرایط شد.این مسابقات با شرکت 16 تیم انجام شد و تنها اگرچه ژاپن به عنوان تنها تیم قاره کهن در این بازیها بود و به مقامی بهتر از یازدهمی هم دست پیدا نکرد،این تیم یوگسلاوی بود که به مدال زرین مسابقات رسیده  دوره بعدی مسابقات هم به سال 1976در مونترال کانادا برگزار شد و هندبالیستهای زن هم اولین حضور خود را در آوردگاه المپیک تجربه کردند.11 تیم در بخش مردان و 6 تیم در بخش بانوان باعث شد بازیها در المپیک با شرایط ویژه انجام شود که طلا دراین دوره در هر دو بخش به شوروی سابق رسید، نقره مردان را رومانی و نقره زنان را آلمان شرقی شکار کردند.لهستان و مجارستان هم به برنز های این دو بخش یعنی مردان و زنان رسیدند.

هندبال جاده المپیک را همچنان طی می کرد تا رسید به 1980 مسکو که به دلیل اشغال نظامی افغانستان توسط شوروی سابق برخی کشور ها در آن حضور نداشتند و بازیها را تحریم کردند ،این مسابقات در نهایت با قهرمانی آلمان شرقی در بخش مردان و شوروی سابق در بخش زنان به انجام رسید.

حکایت این مسابقات و تحریم توسط کشور های غربی به نوعی دیگر و این بار توسط کشورهای شرقی در 1984 لس آنجلس تکرار شد و این بار یوگسلاوی از این شرایط  بهترین را استفاده کرد و در دو بخش 12 تیم مردان و 6 تیم بانوان قهرمان شد.نکته جالب اینکه کره جنوبی در بخش بانوان نقره را از آن خود کرد چین دیگر تیم آسیایی هم دراین  بخش  سوم شد.

بازیهای المپیک 1988 سئول کره جنوبی بعد از مدتها قاره آسیا را میزبان این بازیها نمود.تا در بخش 12 تیم آقایان ،شوروی قهرمان شود.میزبان  شایسته کره جنوبی هم نقره دوره قبل را به طلای زرین این دوره تبدیل شد و شکست دادن نروژ یعنی قهرمانی اولین بار یک کشور آسیایی در هندبال.

اضافه شدن دو تیم در بخش بانوان در سال 1992 المپیک بارسلون ،تعداد تیم های بانوان را به 8 تیم افزایش داد و باز هم کره در فینال نروژ را مغلوب کرد و دومین طلای تاریخ خود در هندبال را بدست آورد.

المپیک آتلانتا به سال 1996 در آمریکا هم دوران  بسیار موفقی را برای هندبال رقم زد و این تیم های  و دانمارک  بودند که در دو بخش مردان و زنان گوی سبقت را از تیم های دیگر ربودند و قهرمان شدند.

اما هزارسوم و سال 2000 سیدنی هندبال باز هم با همان شرایط قبل ادامه کار داد و در بخش مردان تیم روسیه و در بخش بانوان هم تیم دانمارک قهرمان مسابقات شدند.

در سال 2004  کرواسی به عنوان پدیده ای  نوظهور قهرمان هندبال مردان شد و دانمارک قهرمان هندبال بانوان گردید و عنوان نخست دو دوره قبلی خود را تکرار کرد.

اما قصه هندبال در المپیک پکن ،قصه متفاوتی است و برای اولین بار بود که در هر دو بخش 12 تیم را در خود جای داد.طلای مردان به فرانسه رسید و طلای زنان هم از آن نروژ شد.

و اینک المپیک سی ام در راه است و کشورهای صاحب سبکی همچون فرانسه،دانمارک،سوئد،کرواسی و مجارستان تلاش فراوانی را برای هندبال در هر دو بخش از خود نشان خواهند داد تا مشخص شود هندبال امروز چه تفاوتی را نسبت به دوره های قبلی داشته است.  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ